- Om Diös
- Vårt erbjudande
- Våra städer
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Pågående: Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Pågående: Kvarteret Vale i Umeå
- Pågående: Området Magasinen i Gävle
- Färdigställt: Modern kontorsfastighet ny knutpunkt i södra Gävle
- Färdigställt: Wasahuset i Gävle
- Färdigställt: Högskolan Dalarnas campus i Borlänge
- Färdigställt: Hotell i Umeå
- Färdigställt: Ny kontorsfastighet i expansiva Luleå Science Park
- Färdigställt: 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Färdigställt: Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Färdigställt: Toppmodern polisstation i Umeå
- Färdigställt: Hotell i Sundsvall
- Färdigställt: Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Färdigställt: Välkommen till Söderbo!
- Färdigställt: Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Våra handelsplatser
- Press
- För dig som leverantör
- För dig som hyresgäst
- Serviceanmälan
- Jobba med oss
- Kontakta oss
- Vår kunskapsarena
Diös utvecklar för Nordea i centrala Skellefteå
Nordea är en fullservicebank under ständig utveckling för att vara framtidens digitala och personliga bank. Den nya moderna kundservice- och kontorsmiljön väntas bidra till att stärka och utveckla verksamheten i Skellefteå. Moderniseringen är ett nära samarbete mellan Diös och Nordea.
– Nordea har varit hyresgäst hos oss under många år och vi är glada över att nu också få utveckla deras nya lokaler. Det känns också väldigt bra att flytta vårt kontor till Hjorten, med närhet till flera av våra hyresgäster, där vi just nu utvecklar för fler etableringar, säger Maria Fjellström, affärschef Skellefteå, Diös.
– Diös delar våra värderingar när det gäller att arbeta för ett gemensamt bästa och vara en hållbar kraft i de samhällen man verkar i. Tillsammans skapar vi en attraktiv arbetsplats för våra medarbetare och en välkomnande miljö för våra kunder. Vi ser, med glädje, fram emot att fortsätta vara en del i Hjortens utvecklingsresa, Kristina Eriksson, kontorschef, Nordea Skellefteå.
För ytterligare information kontakta gärna:
Maria Fjellström, affärschef Skellefteå, Diös
Telefon: 010-470 98 80
E-post: maria.fjellstrom@dios.se
Kristina Eriksson, kontorschef, Nordea Skellefteå
Telefon: 010-156 42 13
E-post: kristina.eriksson@nordea.se
Diös Fastigheter äger och utvecklar både kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter i prioriterade tillväxtstäder. Med ett fastighetsvärde om 23,8 mdkr, ett bestånd om 335 fastigheter och en uthyrningsbar yta om 1 480 tkvm, är visionen att skapa Sveriges mest inspirerande städer. Marknaden sträcker sig från Borlänge till Luleå med huvudkontor i Östersund. Bolaget har sedan starten 2005 haft en kontinuerlig värdetillväxt i fastighetsportföljen och aktien är noterad på Nasdaq OMX Stockholm, Mid Cap. Läs mer om Diös på www.dios.se
Diös Fastigheter AB (publ), Box 188, 831 22 Östersund | Tel: +46 770-33 22 00, info@dios.se, www.dios.se | Org.nr: 556501-1771