- Om Diös
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Ny kontorsfastighet i expansiva Luleå Science Park
- Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Toppmodern polisstation i Umeå
- Kvarteret Vale i Umeå
- Hotell i Umeå
- 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Högskolan Dalarnas campus i Borlänge
- Modern kontorsfastighet blir ny knutpunkt i södra Gävle
- Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Välkommen till Söderbo!
- Wasahuset i Gävle
- Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Hotell i Sundsvall
- Området Magasinen i Gävle
- Våra handelsplatser
- Press
- Fakturainformation för leverantörer
- Jobba med oss
- Serviceanmälan
- Kontakta oss
-
För våra hyresgäster
-
Välkommen som hyresgäst hos oss
- Välkommen som hyresgäst!
- Välkommen som hyresgäst i Luleå
- Välkommen som hyresgäst i Umeå
- Välkommen som hyresgäst i Skellefteå
- Välkommen som hyresgäst i Östersund
- Välkommen som hyresgäst i Sundsvall
- Välkommen som hyresgäst i Gävle
- Välkommen som hyresgäst i Mora
- Välkommen som hyresgäst i Borlänge
- Välkommen som hyresgäst i Falun
- Fem tips för att jobba bekvämt och hållbart hemifrån
- Viktiga saker att tänka på när du söker eller hyr lokal till ditt företag
-
Välkommen som hyresgäst hos oss
- Vårt erbjudande
-
Vår kunskapsarena
- Det traditionella kontoret behöver uppgraderas – ny studie visar behov av en mångfacetterad arbetsplats
- Kontoret och den urbana services samspel
- Våra nyhetsbrev
- Vikten av starka team
- Framtidens arbetsplats 2023 – drivkrafter och spaningar
- Kontorsrapport 2023 - Stadens motor och sociala hub
- Arbetsplatsstrategin visar vägen fram
Diös utvecklar för Anderstam Fjällhus i kvarteret Bisittaren i Sundsvall
Anderstam Fjällhus har sedan starten 2018 specialiserat sig på att skapa hus i fjällmiljö. Företaget hjälper sina kunder med samordning, ritning, försäljning och projektledning med huvudkontor och tillverkning i Sundsvall.
– Kvarteret Bisittaren har många urbana kvalitéer och det känns fantastiskt att stärka platsen med ett starkt Sundsvallsföretag. Platsen i sig, med exempelvis SENAB som närmaste granne, skapar förutsättningar för riktigt bra flöden och synergieffekter i fastigheten. Vi hälsar Anderstam Fjällhus varmt välkomna till oss, säger Susanna Johansson, uthyrare, Diös Sundsvall.
I samband med att Anderstam Fjällhus stärkte upp sitt team uppstod också behovet av en större lokal på ett attraktivt och tillgängligt läge.
– Vi tycker vi hittat helt rätt med Diös och lokalen på Södra Järnvägsgatan/Thulegatan. Det känns extra spännande att vi får möjligheten att från grunden skapa vårt kontor då vi sätter stort värde i en inspirerande arbetsplats. I vår nya lokal kommer vi också skapa vårt nästa varumärke, det ser vi fram emot att få berätta mer om lite längre fram, säger Andreas Anderstam, ägare, Anderstam Fjällhus.
För ytterligare information kontakta gärna:
Susanna Johansson, uthyrare, Diös Sundsvall
Telefon: 010-470 96 64
E-post: susanna.johansson@dios.se
Andreas Anderstam, ägare, Anderstam Fjällhus.
Telefon: 070-460 44 00
E-post: andreas@anderstam.com
Diös Fastigheter äger och utvecklar både kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter i prioriterade tillväxtstäder. Med ett fastighetsvärde om 25,3 mdkr, ett bestånd om 331 fastigheter och en uthyrningsbar yta om 1 459 tkvm, är visionen att skapa Sveriges mest inspirerande städer. Marknaden sträcker sig från Borlänge till Luleå med huvudkontor i Östersund. Bolaget har sedan starten 2005 haft en kontinuerlig värdetillväxt i fastighetsportföljen och aktien är noterad på Nasdaq OMX Stockholm, Mid Cap. Läs mer om Diös på www.dios.se
Diös Fastigheter AB (publ), Box 188, 831 22 Östersund | Tel: +46 770-33 22 00, info@dios.se, www.dios.se | Org.nr: 556501-1771