- Om Diös
- Våra fastigheter
-
Våra byggprojekt
- Ny kontorsfastighet i expansiva Luleå Science Park
- Västra Stranden – Luleås nya gröna område
- Toppmodern polisstation i Umeå
- Kvarteret Vale i Umeå
- Hotell i Umeå
- 46 nya lägenheter i centrala Sundsvall
- Högskolan Dalarnas campus i Borlänge
- Modern kontorsfastighet blir ny knutpunkt i södra Gävle
- Framtidens kontor i Borlänge: Trafikverket
- Välkommen till Söderbo!
- Wasahuset i Gävle
- Nya urbana bostäder - Kvarteret Bisittaren
- Modernt kundservicecenter till Tele2 i In:gallerian
- Hotell i Sundsvall
- Området Magasinen i Gävle
- Våra handelsplatser
- Press
- Fakturainformation för leverantörer
- Jobba med oss
- Serviceanmälan
- Kontakta oss
-
För våra hyresgäster
-
Välkommen som hyresgäst hos oss
- Välkommen som hyresgäst!
- Välkommen som hyresgäst i Luleå
- Välkommen som hyresgäst i Umeå
- Välkommen som hyresgäst i Skellefteå
- Välkommen som hyresgäst i Östersund
- Välkommen som hyresgäst i Sundsvall
- Välkommen som hyresgäst i Gävle
- Välkommen som hyresgäst i Mora
- Välkommen som hyresgäst i Borlänge
- Välkommen som hyresgäst i Falun
- Fem tips för att jobba bekvämt och hållbart hemifrån
- Viktiga saker att tänka på när du söker eller hyr lokal till ditt företag
-
Välkommen som hyresgäst hos oss
- Vårt erbjudande
-
Vår kunskapsarena
- Det traditionella kontoret behöver uppgraderas – ny studie visar behov av en mångfacetterad arbetsplats
- Kontoret och den urbana services samspel
- Våra nyhetsbrev
- Vikten av starka team
- Framtidens arbetsplats 2023 – drivkrafter och spaningar
- Kontorsrapport 2023 - Stadens motor och sociala hub
- Arbetsplatsstrategin visar vägen fram
Diös hyr ut till nytt bemanningsföretag i centrala Luleå
Sedan starten 2012 har Clockwork etablerat sin verksamhet på 20 orter runt om i Sverige. Med fokus på Norrland har de under senare åren startat upp kontor längs hela Norr- och Västerbottens kustremsa. På kontoret i Luleå arbetar idag två medarbetare med att hjälpa företag att hitta rätt i sina rekryteringar. Planen är att växa till det dubbla innan året är slut.
– Området kring Smedjegatan är attraktivt och vi märker en allt större efterfrågan på flexibla kontor i city. Vi är glada över att möjliggöra för Clockwork att fortsätta satsa i Norr och ser fram emot en långsiktig relation tillsammans, säger Åsa Johansson, förvaltare, Diös Luleå.
– Det händer otroligt mycket spännande i Luleå och Norrbotten just nu och vi ser fram emot att kunna vara nära och tillgängliga för våra kunder och kandidater, något som våra nya lokaler ger oss möjlighet till, säger John Bergmark, Marknadsområdeschef, Clockwork.
För ytterligare information kontakta gärna:
Åsa Johansson, förvaltare, Diös Luleå.
Telefon: 010-470 98 22
E-post: asa.johansson@dios.se
John Bergmark, Marknadsområdeschef, Clockwork
Telefon: 0733-51 27 64
E-post: john.bergmark@clwork.se
Diös Fastigheter äger och utvecklar både kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter i prioriterade tillväxtstäder. Med ett fastighetsvärde om 23,8 mdkr, ett bestånd om 335 fastigheter och en uthyrningsbar yta om 1 480 tkvm, är visionen att skapa Sveriges mest inspirerande städer. Marknaden sträcker sig från Borlänge till Luleå med huvudkontor i Östersund. Bolaget har sedan starten 2005 haft en kontinuerlig värdetillväxt i fastighetsportföljen och aktien är noterad på Nasdaq OMX Stockholm, Mid Cap. Läs mer om Diös på www.dios.se
Diös Fastigheter AB (publ), Box 188, 831 22 Östersund | Tel: +46 770-33 22 00, info@dios.se, www.dios.se | Org.nr: 556501-1771